Program

Sunday 19 June

6:30pm

Guided tour at a local beer brewery; Nøgne Ø
15 minutes bus drive from the hotel to Norway’s leading and largest supplier of craft beer and the first producer of sake in Europe

Monday 20 June
All sessions will be located in room C2 040

8:00am

Welcome and registration at campus
Registration desk close to the main entrance

9:00am

Chair’s intro

IEEE Computer Society Chapter – Norway representative, Seifedine Kadry/Dr. Isah Lawal and Dr. Sahar Yassine IEEE Computer Society

9:15am

Keynote 1
Session Chair: Vladimir Zadorozhny

Nikolaos Sidiropoulos, Louis T. Rader Professor and Chair, Department of Electrical & Computer Engineering, University of Virginia, USA.

Title of talk: Learning as tensor completion

10:00am

Seminal TM Lecture
Session Chair: Rishad Shafik

Ole-Christoffer Granmo, Founding Director of the Centre for Artificial Intelligence Research (CAIR), University of Agder, Norway

Title of talk: The Tsetlin Machine Today and Tomorrow

10:45am

Coffee break

11:00am

First Technical Session
Session Chair: Alex Yakovlev 

  • Xuanyu Zhang, Hao Zhou, Ke Yu, Xuan Zhang, Xiaofei Wu and Anis Yazidi:
    Sentiment Analysis for Chinese Dataset with Tsetlin Machine
  • Rupsa Saha and Sander Jyhne: Interpretable Text Classification in Legal Contract Documents using Tsetlin Machines
  • Christian Blakely: Tsetlin LOB: Realtime Regime Learning and Interpretable Prediction in Financial Limit Orderbooks using Convolutional Tsetlin Machines

12:30pm

Lunch

1:30pm

Second Technical Session
Session Chair: Kristian Hovde Liland

  • Svein Anders Tunheim, Lei Jiao, Rishad Shafik, Alex Yakovlev and Ole Christoffer Granmo:
    A Convolutional Tsetlin Machine-based Field Programmable Gate Array Accelerator for Image Classification
  • Toushif Tahman, Adrian Wheeldon, Rishad Shafik, Alex Yakovlev, Jie Lei, Ole-Christoffer Granmo and Shidhartha Das:
    Data Booleanization for Energy Efficient On-Chip Learning using Logic Driven AI
  • Tian Lan, Gang Mao, Fei Xia, Shengqi Yu, Rishad Shafik and Alex Yakovlev: An Asynchronous Tsetlin Automaton Architecture with Integrated Non-volatile Memory

3:00pm

Coffee break

3.15pm

Third Technical Session
Session Chair: Christian Blakely 

  • Ahmed Abouzeid, Ole-Christoffer Granmo, Morten Goodwin and Christian Webersik:
    Label-Critic Tsetlin Machine: A Novel Self-supervised Learning Scheme for Interpretable Clustering
  • Tousif Rahman, Sidharth Maheshwari, Rishad Shafik, Alex Yakovlev and Shidhartha Das:
    MILEAGE: An Automated Optimal Clause Search Paradigm for Tsetlin Machines
  • Jordan Morris, Ashur Rafiev, Alex Yakovlev, Andrew Brown, Fei Xia and Rishad Shafik:
    An Alternate Feedback Mechanism for Tsetlin Machines on Parallel Architectures

4:45pm

Break for the day

5:00pm

Bus from campus to Grimstad city center

5:15pm

Guided city walk
We recommend good walking shoes and clothes according to weather. There will be no stop at the hotel before the walk starts. The walk ends at Scandic Grimstad hotel approx. 18:45pm.

8:00pm

Conference dinner at Scandic Grimstad hotel

Tuesday 21 June
All sessions will be located in room C2 040

8:30am

Welcome and registration at campus

9:00am

Keynote 2
Session Chair: Lei Jiao

Dr. Veronique Ventos, Founding Head of Research, NukkAI and professor at University Paris Saclay

Title of talk: Nook: a new generation AI dedicated to the game of Bridge

10:00am

“A Special Session on HW Tsetlin Machine: Energy-efficient and Dependable AI Hardware Design using Tsetling Machines“, Rishad Shafik, Newcastle University
Session Chair: Domenico Balsamo

10:45am

Coffee break

11:00am

Fourth Technical Session
Session Chair: Xuan Zhang 

  • Anna Jenul, Bimal Bhattarai, Kristian Hovde Liland, Lei Jiao, Cecilia Futsæther, Ole-Christoffer Granmo and Oliver Tomic:
    Component Based Pre-filtering of Noisy Data for Improved Tsetlin Machine Modelling
  • Ashur Rafiev, Jordan Morris, Fei Xia, Rishad Shafik, Alex Yakovlev, Ole-Christoffer Granmo and Andrew Brown:
    Visualization of Machine Learning Dynamics in Tsetlin Machines
  • Sondre Glimsdal, Rupsa Saha, Bimal Bhattarai, Charul Giri, Jivitesh Sharma, Rohan Kumar Yadav and Svein Anders Tunheim:
    Negative Sampling for Increased Discriminative Power in Tsetlin Machines

12:30pm

Lunch

1:30pm

Fifth Technical Session
Session Chair: Oliver Tomic 

  • Nikethan Reddy Beeram, Srinivas Boppu and Linga Reddy Cenkeramaddi:
    Activity Classification of an Unmanned Aerial Vehicle Using Tsetlin Machine
  • Ivan Shmarov, Pablo Docampo, Thomas Billam, Rishad Shafik and Alex Yakovlev: Fuzlearn:
    A Fuzzy Clusterization based Machine Learning using Learning Automata

3:00pm

Coffee break

3:15pm

Research Forum Session

  • Lukasz Gagala:
    The title of Lukasz’s presentation is Tsetlin Machine Autoencoder – Prototype
  • Svein Anders Tunheim:
    Hardware Solutions for Image Classification based on the Convolutional Coalesced Tsetlin Machine
  • Rohan Kumar Yadav:
    Pruning Literals for Highly Efficient Interpretability in Tsetlin Machine

4:45pm

Closing and Price Award Ceremony